مقالات

نقش بازار بزرگ مرزی منطقه آزاد ماکو در رونق اقتصادی و اشتغال زایی منطقه

 

بازارها و مراکز تجاری در منطقه آزاد ماکو

یکی از شاخص های عمده اقتصاد و تجارت هر منطقه ای بازارها و مراکز تجاری ،سنتی و مدرن آن منطقه می باشد کثرت بازدید کنندگان از بازارها ومراکز تجاری موجود حاکی از ثبات اقتصادی، اطمینان  و امنیت سرمایه گذاری در منطقه بوده و رضایت مندی سرمایه گذاران و مشتریان را  فراهم می آورد.

 بازارها و مراکز تجاری، نیروی محرکه اقتصادی  با وارد کردن انواع کالاها و شعبات  نمایندگیهای شرکتهای

بزرگ دنیا به فعالیت اشتغال داشته باشند.

این بازارها و مراکز تجاری بی شک یکی از جاذبه های اصلی منطقه آزاد ماکو هم خواهد بود که سالانه تعداد قابل توجهی از مسافران وگردشگران را به منطقه آزاد ماکو جذب خواهد نمود.گردشگران ومسافران باهر قصد و نیتی که به منطقه آزاد ماکو سفر نمایند بطور حتم ازبازارها دیدن کرده و دست خالی برنخواهند گشت لذا

درمنطقه آزاد ماکو بازار روز مرزی همین نقش را ایفاء خواهد کرد .

بازار روز مرزی چیست؟

امروزه تجارت به عنوان موتور رشد و توسعه معرفی شده است. کشورهای در حال توسعه برای رسیدن به توسعه لازم است که به دنبال حضور جدی تر در تجارت جهانی باشند. از جمله روش های حضور در تجارت جهانی گسترش مبادلات منطقه ای بین کشورها می باشد. ایجاد بازارچه های مرزی از راهکارهای موثر در گسترش مبادلات بین منطقه ای است.

 بازار روز مرزی به عنوان شکلی از بازارهای بین المللی به دنبال توسعه منطقه ، درجذب گردشگران به شهر در حال توسعه شکل گرفته و با ارائه انواع کالاها به قیمت کشور های تولید کننده با سود اندک شکل می گیرند .

بازار روز مرزی منطقه آزاد ماکو در مقیاسی چه کوچک و بزرگ دارای شرایط و قوانین خاصی است که آن را از مفهوم بازار متمایز می کند.

مسلماَ این شرایط و خصوصیات بسته به شرایط منطقه آزاد ماکو را دارد که از قوانین خاص مناطق آزاد کشور تبعیت می کند، که هر چه در بازارچه واقع می شود، متفاوت است.

پایداری امروزه به گونه ای کاملاً شاخص درسیاست گذاری های کلان از جمله در ارتباط با توسعه و امنیت جای خود را باز نموده است. بنابراین واژه های کلیدی چون توسعه پایدار، امنیت پایدار، توسعه پایدار شهری و غیره با ارتباطی تنگاتنگ با یکدیگر شناخته می شود به گونه ای که ارتباط یکی بدون دیگری امکان پذیر نمی باشد.

منطقه آزاد ماکو به دلیل تماس با محیط های متنوع بیرونی در خارج از کشور و برخی مشترکات با آن سوی مرز در مناطق مرزهای همجوار از شرایط خاصی برخوردارند. وجود مبادلات و پیوند های فضایی دو سوی مرز و آسیب پذیری و تهدیدات مختلف در این مناطق اهمیت ویژه ای را در فرایند برنامه ریزی، توسعه آمایش سرزمین به مناطق مرزی داده است که در صورت غفلت از آن ها به طور جد شاهد چالش های عمده ای از جمله عدم ثبات جمعیتی مناطق مرز نشین خواهیم بود.

توسعه اقتصاد بازار مرزی شاخص اصلی در برقراری ارتباط بین کشورهای همسایه و نیز امرار معاش مردم مرزنشین است و از این طریق مردم ساکن در نواحی مرزی کشورهای همسایه می توانند در کنار هم و با هم از فرصت ها و منابع مشترک استفاده کنند .

یکی از گامها و روشهای مؤثر جهت تامین امنیت پایدار، تثبیت و ماندگاری جمعیت و ایجاد اشتغال در مناطق مرزی، ایجاد بازار های  روز مرزی در انواع مختلف است.

امروزه توجه به بازار روز مرزی میتواند ضمن تأمین سطح قابل توجهی از نیاز مردم منطقه  از طریق مبادلات مرزی، به قانونی نمودن آمد و رفت ها و تهاترها، تثبیت و پایدار نمودن امنیت در مناطق مرزی، کاهش و فروکش کردن مبادله قاچاق کالا، رشد و تقویت معیشت مرزنشینان و توسعه اقتصادی این مناطق کمک نمایند با علم به این موضوع که بین ایجاد بازارروز مرزی و اثرات اقتصادی آن از جمله افزایش اشتغال، کاهش فقر، افزایش درآمد و کاهش تمایل مهاجرت ساکنان مناطق مرزی به جاهای دیگر رابطه معناداری وجود دارد.

هر چند کلیه اشخاص حقیقی ساکن در مناطق مرزی و اشخاص حقوقی که در مناطق مذکور فعالیت می کنند، مجاز به فعالیت در بازارچه های مرزی هستند اما اشخاص مجاز تنها می توانند در قبال صادرات کالا به کشور یا کشورهای مقابل، اقلام قابل مبادله در بازار روز مرزی را از طریق کلیه مبادی گمرکی و مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور با پرداخت  اندک عوارض گمرکی وارد و ترخیص کنند.

همچنین کمک به رونق بخشیدن تولید کالاهای صنعتی، معدنی، کشاورزی و نیز محصولات صنایع دستی ، کمک به توسعه صادرات و ایجاد تعادل در تراز بازرگانی خارجی کشور، کسب درآمد ارزی و کمک به ایجاد تعادل در تراز ارزی کشور، فرهنگی و اقتصادی با کشورهای همسایه از دیگر هدفهای مهم دایر شدن بازار روز مرزی است.

جایگاه اشتغال در بازار بزرگ مرزی  منطقه آزاد ماکو

یکی از اهداف مهم بازارچه های مرزی، ایجاد شغل برای مردم منطقه آزاد است. خوشبختانه بازارچه های مرزی مصداق و تبلور عینی حضور مردم در امور اقتصادی است به نحوی که این بازارچه علاوه بر اینکه توانسته در تحقق یکی از اهداف برنامه چهارم توسعه یعنی توسعه صادرات غیرنفتی گامهای موثری بردارد و در ایجاد فرصت های شغلی در شرایطی که یکی از مهمترین دغدغه های دولت مشکل بیکاری است نقش موثری ایفا کند.

ایجاد اشتغال و درآمد برای مردم مستقر در نواحی مرزی، صادرات کالاها و محصولات تولید شده در مناطق مرزی به کشورهای همجوار، ایجاد امنیت اجتماعی در مناطق مرزی و واردات کالای مورد نیاز مردم این مناطق از عمده ترین دلایل  وجود بازار روز مرزی در منطقه آزاد ماکو است.

بازارچه های مرزی به عنوان یکی از اهرمهای مهم در ایجاد اشتغال و توسعه روابط تجاری با کشورهای همجوار در سالهای گذشته پیوسته تاثیر قابل توجهی در فعالیت های اقتصادی کشور داشته اند.

اگرچه کارکرد آنها توام با برخی نارساییها است اما این بازارچه ها به نوعی مصداق و تبلور حضور مستقیم مردم در امور اقتصادی منطقه هستند و تاکنون توانسته اند در تحقق اهداف اقتصادی کشور همچون توسعه تجارت غیرنفتی گامهای موثری را بردارند و هم در ایجاد فرصتهای شغلی در شرایطی که مشکل بیکاری ازجمله دغدغه های بزرگ دولت است، نقش مهمی را ایفا کنند.

بازارچه های مرزی به نوعی مصداق و تبلور حضور مستقیم مردم در امور اقتصادی منطقه است.

هر چند طرح ایجاد بازارروزمرزی با مشکلات بسیاری ایجاد شد باید با بهترین امکانات رفاهی و حتی تفریحی در خدمت گردشگران و مسافران باشد . ورود گردشگر و مسافر به شهر به معنای توسعه اقتصادی آن منطقه و با ورود آنها به داخل شهر برای خرید باعث چرخش اقتصادی منطقه خواهد شد .

لذا ایجاد بازارچه های مرزی در شهرهای مختلف منطقه آزاد ماکو باعث رشد در صنعت گردشگری، توریسم ،تجارت،صنعت و معرفی منطقه برای سرمایه گذاری و بهره برداری اهالی منطقه و اشتغالزیی و توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی منطقه را در پی خواهد داشت.